Ziemia jest kobietą, kobietą jest literatura, nadzieja i duma. Kobietą jest wolność. Ekologia jest kobietą! I wiele innych wartości.

Kobietami są aktywistki, polityczki, przedsiębiorczynie, pisarki, planistki, nauczycielki, naukowczynie, menedżerki, mówczynie i prelegentki… I wiele z nich to wspaniałe postaci.

Przy okazji Dnia Kobiet mamy do czynienia z wysypem życzeń, deklaracji o szczególnym szacunku dla pań, o tym, że „trudno sobie wyobrazić świat bez kobiet”, choć na dobrą sprawę każdy ma nieco inne wyobrażenie o tym, jak ta obecność kobiet w świecie powinna wyglądać.

Początek XXI wieku daje, wydawałoby się, wielki komfort poznania wielu przejmujących historii, w których kobiety były upodlane, deprecjonowane, tłamszone, pogardzane i poniżane. W tym sensie ludzkość ma szansę uniknąć powtarzania złych doświadczeń. A tymczasem do dziś mamy w wielu miejscach do czynienia cały czas z dyskryminacją kobiet – najczęściej w wymiarze płacowym i społecznym.

Byłem wczoraj panelistą na gnieźnieńskiej konferencji o społecznych aspektach transformacji energetycznej i padło pytanie właśnie o kobiety, o to w jakim stopniu w tych procesach są uwzględniane interesy kobiet. I choć wielu zgodziło się z tym, że kobiety są licznie reprezentowane w zarządach, w ciałach menedżerskich, to jednak wiele pań ma poczucie dyskryminacji. Dlaczego?

Ja nie znam odpowiedzi na to pytanie. W ekologii mam to szczęście od samego początku współpracować z wieloma kobietami – były moimi przełożonymi, współpracowniczkami – i wszystkie one reprezentowały wysoki poziom kompetencji, pracowitości i wielu inspiracji. Nie chcę wymieniać żadnego nazwiska, by nie pominąć żadnej z nich, a było/jest ich naprawdę dużo.

Ale obecność kobiet w ekologii ma też inny wymiar; wiele z nich zaangażowanie w sprawy ochrony środowiska traktuje trojako: jako zaangażowanie samo w sobie, jako wyraz swojej tożsamości kulturowej i jako wyraz swojej kobiecości w znaczeniu opiekunki. I każda jest ważna. I potrzebna. I wszystkie je trzeba docenić.

****

Wszystkim Paniom, z którym mam przyjemność współpracować przy okazji Programu Drzewo Franciszka i wszystkich innych przedsięwzięć, chciałbym podziękować za to miłe doświadczenie i za inspiracje. I życzyć wielu radości, wytrwałości, sił i dobra!

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

5 × jeden =