O nas

Drzewo Franciszka to wielomodułowy program realizowany przez Fundację Zakłady Kórnickie, a poświęcony zagadnieniom ochrony środowiska i ekologii integralnej, zajmujący się poszukiwaniami nieoczywistych związków na linii natura – kultura oraz sprawami edukacji środowiskowej i klimatycznej.

Deklaracja Ideowa Programu Drzewo Franciszka

Drzewo Franciszka jest nowoczesnym programem ochrony środowiska i przeciwdziałania zmianom klimatu w duchu ekologii integralnej, rozwijającym wzajemne relacje kultury, natury, duchowości oraz wartościowej edukacji.

Postępująca dewastacja ekosystemów na Ziemi, zobojętnienie wielu społeczności na skalę tego zniszczenia oraz wzmagające się ideologiczne głosy w tej sprawie powodują, że istnieje potrzeba formułowania jasnego przekazu o pozytywnej ekologii – nie wieszczącej koniec świata, ale formułującej pozytywne scenariusze dla przyszłości.

Jesteśmy platformą wymiany poglądów w zakresie ekologii i klimatu, a także sformułowania kompleksowego programu edukacji ekologicznej i klimatycznej w systemie szkolnym i pozaszkolnym. Dążymy także do dojrzenia wartości, które dotąd były niedocenianie: inspiracji kulturowych i duchowych dla postaw proekologicznych.

Jesteśmy programem nawiązującym do franciszkańskiego przesłania dla świata – pozytywnej ekologii, braterstwa, przyjaźni, pomocy – ale do współpracy zapraszamy także tych, którzy swoją duchowość znajdują na innych ścieżkach.

Naszym celem jest:

  • wiarygodna informacja dotycząca spraw ochrony środowiska i zmian klimatu,
  • rzeczowy dialog między różnymi poglądami nie ulegający ideologicznemu zacietrzewieniu,
  • stworzenie systemowego programu edukacji środowiskowej i klimatycznej, wpisanych w podstawę programową polskiej oświaty,
  • szukanie związków natura-kultura jako wzbogacenie polskiej narracji o ochronie polskiego dziedzictwa przyrodniczego,
  • poszukiwanie w tradycjach duchowych inspiracji dla postaw proekologicznych.

***

Program Drzewo Franciszka jest realizowany poprzez poszczególne elementy:

Magazyn Drzewo Franciszka to ogólnopolskie pismo, które jest wyrazicielem idei Programu, ale również forum wymiany poglądów dotyczących spraw ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju, roli duchowości i kultury w kształtowaniu postaw proekologicznych, jak również platformą wymiany doświadczeń zainteresowanych tematyką podmiotów. Wydawane co pół roku jest adresowane do samorządów terytorialnych, do szkół uczestniczących w Programie, zainteresowanych przedsiębiorców, instytucji ochrony środowiska i wszystkich innych zainteresowanych Programem podmiotów i placówek.

Konferencje regionalne to cykl konferencji odbywających się przy okazji promocji każdego nowego numeru Magazynu dotyczących zagadnień tematycznych związanych z poszczególnymi zeszytami MDF.

DrzewoFranciszka.pl to portal popularyzujący idee Programu DF, jego poszczególne elementy, podnoszący świadomość ekologiczną, popularyzujący wiedzę przyrodniczą.

Festiwal Ekologii Integralnej – Tydzień Św. Franciszka to cykl wydarzeń proprzyrodniczych, kulturowych, religijnych, społecznych, warsztatowych edukacyjnych popularyzujących idee ekologii integralnej, idee Św. Franciszka, jako prekursora chrześcijańskiej myśli ekologicznej, inspiracje duchowe i kulturowe aktywności proekologicznej.

Konferencja „Natura i kultura” to popularnonaukowa konferencja nakierowana na sprawy inspiracji przyrodniczych dla kultury i postaw kulturowych przyjaznych środowisku.

Zespół Programu Drzewo Franciszka

  • Krzysztof Mączkowski, koordynator krajowy Programu, redaktor naczelny portalu drzewofranciszka.pl i sekretarz redakcji Magazynu Drzewo Franciszka: krzysztofmaczkowski@gmail.com.
  • Monika Koralewska, koordynatorka konkursów szkolnych Drzewo Franciszka, koordynatorka Roku 100-lecia FZK: m.koralewska@fzk.pl.
  • Andrzej Stachura, koordynator konkursu filmowego Franciszki: filmy@fzk.pl.
Przejdź do treści