Fakt, że Polskie miasta znacząco odstają w kwestii jakości powietrza czy komfortu życia na tle innych miast Europy nie napawa nas optymizmem. Co więcej, nie wydaje się, aby w krótkim czasie osiągnąć podobny poziom, na który latami pracowały np. miasta holenderskie czy duńskie. Nie można jednak nie zauważać drobnych zmian wprowadzanych powoli w Polskich miastach. Nie są to ogromne osiągnięcia, ale uważam, że małymi krokami jesteśmy w stanie zrobić bardzo dużo dla klimatu i polepszyć otaczającą nas rzeczywistość. W niniejszym artykule pokażę w jaki sposób Polskie miasta poprzez inwestycje i uchwały próbują choć trochę polepszać dobrobyt mieszkańców, oferując w zamian lepsze powietrze, więcej zieleni czy inwestycje w alternatywne źródła energii.

W Warszawie ostatnimi czasy podjęto decyzję, że do roku 2023 włącznie wymienione zostaną wszystkie oprawy oświetleniowe przy drogach powiatowych, wojewódzkich i krajowych. Zamiana starej technologii lamp sodowych na lampy LED kosztować będzie 32 mln zł brutto. Jednakże dzięki tej zmianie miasto zaoszczędzi aż 23 mln złotych rocznie na oświetleniu ulic! Koszt inwestycji ma zwrócić się w ciągu 2 lat, gdyż do końca roku 2024 planuje się wymianę świateł na lampy LED w poszczególnych dzielnicach Warszawy. W Koszalinie wdrażane jest podobne rozwiązanie w kwestii oświetlenia. Ponadto rozpoczęto projekt wykładania paneli fotowoltaicznych na wszystkich budynkach miejskich do 2030r. Budżet na to przedsięwzięcie to 60 mln złotych. Co ciekawe na jednej z dzielnicy Warszawy zamontowano dwie turbiny wiatrowe. Instalację usytuowano na ratuszu co pozwoliło na wygenerowanie 7,5 kWh energii co stanowiło oszczędność ok. 6 tyś. złotych. Inwestycja ma się zwrócić w ciągu ok. 7 lat.

Polskie miasta dysponują ponadto dodatkowymi pomysłami na promowanie ekologicznych rozwiązań. W Białymstoku promowane są inwestycje w panele fotowoltaiczne oraz … łąki kwietne i pola słonecznikowe przy pasach szybkiego ruchu, które mają poprawić retencję gleby i oszczędność wody. Specjalnie posiane tereny nie są podkaszane przez pracowników miasta, aby wspierać naturalny rozwój łąk. Ponadto w ramach budżetu obywatelskiego zainstalowano zbiorniki na wodę deszczową, które mogą pomieścić do 5000 litrów! Miasta inwestują również w ekologiczne środki transportu. W samym 2021 roku zakupiono w Warszawie 90 przegubowców zasilanych skroplonym gazem. Tabor w Warszawie może pochwalić się również 260 autobusami na prąd oraz 235 autobusami gazowymi i 4 hybrydowe.

Większa ilość zieleni sprzyja spokojnemu życiu w mieście. Obecny trend polegający na wylewaniu sporej ilości betonu na rynkach i placach zdaje się zanikać – i bardzo dobrze. W miastach inwestuje się w zieleń poprzez tworzenie nowych parków czy ogrodów deszczowych. Wzdłuż ulic sadzone są łąki kwietne i pasy zieleni. Koszenie traw jest ograniczane, aby umożliwić skorzystanie owadom z kwiatów i zwiększyć retencję gleby. Projekt „Szuwar Warszawski” realizuje program zatrzymywania wody w glebie właśnie poprzez tworzenie łąk czy adaptowanie budowli piętrzącej na Kanale Sobieskiego  na potrzeby retencji wody przy rezerwacie przyrody Morysin. Projekt zakłada budowę zastawek na rowach melioracyjnych w rezerwacie przyrody Las Kabacki. Projekty obywatelskie są jak widać są świetnym sposobem, aby wspomóc oszczędność wody i energii w swoim regionie lub dzielnicy. W 2021r. przyznano w Warszawie dotacje na 483 takie przedsięwzięcia. Miejmy nadzieję, że coraz to więcej miast i gmin będzie dostrzegać korzyści z ekologicznych rozwiązań. Polacy zauważają, że oprócz dobrych dróg, dogodnej infrastruktury miejskiej czy transportu bardzo istotnym czynnikiem jest jakość życia i samopoczucie w okolicy, w której mieszkają.

Nazywam się Kamil i jestem studentem V roku stacjonarnych studiów prawniczych na Wydziale Prawa i Administracji UAM. Mój grafik wypełniają studia, praktyki w kancelarii a weekendowo jestem kierownikiem w restauracji. Postaram się zainteresować Was, drodzy czytelnicy, artykułami, felietonami oraz moimi spostrzeżeniami, wobec tego, co dzieje się wokół Nas w kwestii szeroko pojętej ekologii. Postaram się spojrzeć na ów temat z różnych perspektyw – prawniczej, społecznej oraz po prostu studenckiej. Prywatnie jestem miłośnikiem kuchni włoskiej i japońskiej a podczas gotowania czas umilają mi audycje dobrze Państwu znanego podróżnika oraz odkrywcy smaków - Roberta Makłowicza.

Skomentuj. Jesteśmy ciekawi Twojej opinii!