Przeglądając na co dzień strony internetowe lub oglądając telewizję wydaje nam się, że świat zarysowany w tych mediach jest odzwierciedleniem rzeczywistości. Niby nie mamy powodu nie wierzyć profesjonalistom. W końcu to oni znają się na określonej dziedzinie, kontaktując się z nami telefonicznie lub przez Internet albo zapraszając do inwestowania powołując się na programy pomocowe lub programy wsparcia rządowego. Jednakże w dobie cyfryzacji umiejętność weryfikowania informacji, które napotykamy, wydaje się kluczowa dla naszego bezpieczeństwa.

Oszuści mogą chcieć zagrać na emocjach oraz manipulować informacjami w ten sposób, by wpłynąć na nasze wybory czy decyzje finansowe. Zwłaszcza, jeżeli przedmiotem oszustwa ma być coś, co wpisuje się w wyznawane przez nas wartości, np. ekologiczny styl życia, chęć zabezpieczenia swoich finansów czy inwestycje.

​W Internecie możemy natknąć się na wiele programów oferujących wsparcie finansowe przy zakładaniu instalacji fotowoltaicznej. Nie każda strona jest jednak oficjalnym wsparciem rządowym lub instytucjonalnym. Programem, który może stanowić próbę wyłudzenia naszych danych lub próbę oszustwa jest „program Ekologiczne Województwo”. Na tej z pozoru prostej stronie internetowej wskazuje się, że projekt ma na celu popularyzowanie alternatywnych źródeł energii i oferuje dodatkowe środki na takie instalacje. Dofinansowanie dotyczy 50% kosztów całej instalacji fotowoltaicznej do maksymalnie 15 tyś złotych. Ktoś, kto szukałby takiego dofinansowania mógłby łatwo wypełnić taki formularz licząc, że otrzyma wspomniane wsparcie. Nic bardziej mylnego. Strona posługuje się nieoficjalnym znakiem Unii Europejskiej oraz zachęca do wprowadzenia prywatnych danych. Jednakże ze szczegółów zamieszczonych na stronie można wyczytać, że dane, które przekażemy mogą zostać sprzedane innym firmom w ramach tzw. poleceń sprzedażowych. Wskutek udostępnienia swojego numeru telefonu możemy mieć nieprzyjemność odbierania uciążliwych telefonów z ofertami innych firm i nie tylko! Jak widać, tak uruchomione programy mają na celu tylko i wyłącznie pozyskiwać dane osób, które są potencjalnie zainteresowane inwestycją. Call Center zapewnia sobie w ten sposób stały napływ osób, do których inni przedsiębiorcy mogą dzwonić w sprawie ofert, a dane klientów mogą być przekazywane podmiotom trzecim.

​Podobnym „programem dotacyjnym” jest program „Czysty Powiat”. Co ciekawe, podczas wnioskowania o dotację na stronie „Ekologicznego Województwa” w połączeniach z tej strony odzywa się głos telemarketera, który łudząco przypomina ten, który używany jest podczas rozmów ze strony „Czysty Powiat”. Za tymi połączeniami stoi  firma Euro Call Center, która została zarejestrowana poza granicami Polski ze wskazaniem siedziby w Poznaniu. Urząd Komunikacji Elektronicznej (dalej UKE) zainteresował się  tym procederem, gdyż za takimi telefonami najczęściej stoi robot z zaprogramowanym skryptem. Na nasze pytania robot odpowiada najczęściej w kółko to samo a w tle daje się słychać dźwięki klawiatury, aby uwiarygodnić naszą rozmowę. UKE rozpoczął gromadzenie informacji na temat sprzedaży dotacji przez robo-doradców a na stronie gov.pl zamieszczone zostało oficjalne oświadczenie, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) nie wspiera programu „Czysty Powiat” i nie jest to projekt rządowy. Na stronie gov.pl znajdziemy też wzmiankę o tym, że program ten może stanowić próbę oszustwa lub wyłudzenia danych. UKE ustalił, że projekt „Czysty Powiat” jest praktycznie nie istniejącym programem pomocowym. Po kontroli przeprowadzonej przez UKE w firmie Euro Call Center firma wykazuje, że nie świadczy telemarketingu a jedynie wykonuje telefony z zaproszeniami na spotkania. Ponadto firma twierdzi, że nie sprzedaje instalacji fotowoltaicznych, a tylko zaprasza na spotkania, gdzie można taki produkt nabyć. Niemniej jednak, uzyskiwanie danych w ten sposób może budzić pewne wątpliwości natury moralnej i etycznej, stąd bardzo istotne jest, aby upewnić się, czy dany program pomocowy, do którego chcemy przystąpić jest rzeczywiście realizowany i zapewnia prawdziwe wsparcie.

​Jak widać, niekiedy trzeba bardzo uważać w jaki sposób udostępnia się swoje informacje innym osobom. To, że chcemy iść zgodnie z duchem ekologii i skorzystać z instalacji fotowoltaicznej to jedno, ale nie możemy zapominać, aby w prawidłowy sposób weryfikować informacje i strony w Internecie, oferujące wsparcie w zakresie rozwoju alternatywnych źródeł energii. Zanim pomożemy naszej planecie, instalując panele fotowoltaiczne lub wymieniając piec grzewczy – pomyślmy najpierw o naszym bezpieczeństwie finansowym oraz osobistym i nie udostępniajmy informacji tym, którzy chcieliby je wykorzystać do swoich celów.

Źródła:

Uwaga: tzw. „program Czysty Powiat” nie jest inicjatywą wspieraną przez NFOŚiGW – Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Nazywam się Kamil i jestem studentem V roku stacjonarnych studiów prawniczych na Wydziale Prawa i Administracji UAM. Mój grafik wypełniają studia, praktyki w kancelarii a weekendowo jestem kierownikiem w restauracji. Postaram się zainteresować Was, drodzy czytelnicy, artykułami, felietonami oraz moimi spostrzeżeniami, wobec tego, co dzieje się wokół Nas w kwestii szeroko pojętej ekologii. Postaram się spojrzeć na ów temat z różnych perspektyw – prawniczej, społecznej oraz po prostu studenckiej. Prywatnie jestem miłośnikiem kuchni włoskiej i japońskiej a podczas gotowania czas umilają mi audycje dobrze Państwu znanego podróżnika oraz odkrywcy smaków - Roberta Makłowicza.

Skomentuj. Jesteśmy ciekawi Twojej opinii!