Ogród klasztorny Opactwa Najświętszej Maryi Panny w Fuldzie otaczają 370-letnie mury. Od kilkuset lat zgodnie z tradycją dawnych ogrodów klasztornych rosną tu warzywa, owoce i zioła uprawiane na potrzeby wspólnoty. Nauczycielką i wzorcem była tu zawsze sama natura, od której podpatrzono najważniejsze metody, ale stosowano też stare sposoby pochodzące jeszcze z wiedzy i doświadczenia poprzednich pokoleń. Klasztornym ogrodem zajmuje się od kilkudziesięciu lat s. Christa Weinrich, zakonnica opactwa w Fuldzie i inżynier rolnictwa, która zebrała to bogactwo doświadczeń w praktycznym przewodniku na cały rok z myślą o wszystkich tych, którzy pragną uprawiać swój ogród w zgodzie z naturą.

…Czynny wypoczynek wśród zieleni to kolejna, nieco niedoceniana funkcja ogrodów. Badania międzynarodowej grupy naukowców, skupionych wokół prof. Masashi Soga z Uniwersytetu w Tokio, obejmujące krytyczną analizę prac pochodzących niemal z całego świata pokazały, że właśnie praca i przebywanie w ogrodzie to znakomity wypoczynek fizyczny i psychiczny. Autorzy idą nawet dalej, wspominając, że praca i przebywanie w ogrodzie powinny być wymieniane jako jedno z najważniejszych zaleceń medycyny prewencyjnej! Więcej ogrodu mniej leków!
Prof. dr hab. Piotr Tryjanowski, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

TYTUŁ Tajemnice klasztornego ogrodu
AUTOR Christa Weinrich OSB
WYDAWNICTWO Wydawnictwo Dębogóra

 

 

Andrzej Stachura, Red. nacz. portalu drzewofranciszka.pl, absolwent geografii, teologii i Public Relations, od 20 lat związany z branżą eko, organizator kilkudziesięciu konferencji i miejskich festynów ekologicznych; założyciel WELLINGTON eco, prezes fundacji AIOŚ; Prywatnie: taternik jaskiniowy WKTJ, nurek techniczny federacji IANTD i licencjonowany instruktor surviwalu SPSS;

Skomentuj. Jesteśmy ciekawi Twojej opinii!