Ekologia jest tematem który dotyka nas w sposób pośredni. Nie widzimy jej na co dzień. Nie widzimy ekologii stojącej na ulicy i machającej nam. Jednak wiemy, że jako ludzie, jesteśmy jej integralną częścią. Bo czym jest ekologia?

Zgodnie z definicją PWNu, jest to działanie badające organizmy w ich naturalnym środowisku lub działające na rzecz jego ochrony[1]. Inne źródło, Britannica, opisuje ekologię jako relację mieszkańców ze swoim środowiskiem[2]. Nie da się ukryć, że jednym z najbardziej wpływowych mieszkańców tego środowiska jesteśmy my, ludzie. Tworzymy cywilizacje w skład których wchodzą różne konstrukty takie jak np. państwa, rodziny itp. Wszystkie te rzeczy wpływają na nasze środowisko w którym się znajdujemy. Dlatego warto spojrzeć na ekologię szerzej niż tylko na jedną z dziedzin nauki, która zajmuje się wąskim fragmentem rzeczywistości. Ekologia to nasze podejście do zużycia wody. Ekologia to nasze podejście do każdego kawałka śmieci którym palimy w kominku lub piecu. Widzę ekologię jako integralną część naszego życia, która przenika każdy jego fragment. Z każdym włączoną lampą w pokoju lub każdym przejechanym kilometrem, biorę udział w ekologii mojego otoczenia. Czy to znaczy, że powinienem żyć w ciemności lub chodzić wszędzie na piechotę? Nie. To znaczy, że powinienem zdać sobie sprawę, że to ekologia zawsze mnie dotyka. Warto zadbać o ekologię swojego myślenia. Wiedzieć, że tylko 1,5% wody na planecie jest zdatne do picia. Że nie każdy z nas ma do niej taki sam dostęp. Pomyśleć czy w przyszłości bardziej będzie mnie interesował napęd elektryczny, czy przez przypadek większa efektywność użycia wody nie wyjdzie mnie taniej.

Wszystko co jest dookoła nas i następnych pokoleń jest powiązane. Jest dla ludzi i nie wyczerpie się jeżeli będzie się z tego korzystać świadomie. Bo ekologia to też my. My i nasze środowisko.

[1] https://sjp.pwn.pl/sjp/ekologia;2556152.html

[2] https://www.britannica.com/science/ecology

Jakub Czajka
Jakub Czajka, student UAM, na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa, obecnie na I roku studiów magisterskich, uczestnik wielu konferencji naukowych poświęconych tematyce najnowszych mediów. Zaangażowany w organizacje studenckie. Od zawsze pasjonat środowiska międzynarodowego, oraz jego dogłębnej analizy przy użyciu różnych metod badawczych. Pasjonat szeroko pojętej fantastyki oraz gier, zarówno planszowych jak i komputerowych.

Skomentuj. Jesteśmy ciekawi Twojej opinii!