Inne wątki i wyzwania globalne przyćmiły terroryzm, zrzucają go na drugi lub dalszy plan. Kolejny problem globalizmu który jest adresowany przez np. Bank Światowy[1], jest problem ubóstwa i nierówności społecznej na świecie. Choć liczba osób żyjących w ubóstwie znacznie spadła przez ostatnie lata, tak tempo tego spadku zdecydowanie wyhamowało. Powodem tego stanu rzeczy była i wciąż jest pandemia Covid 19, która skutecznie zablokowała kolejne działania na rzecz ograniczenia ubóstwa. Jednocześnie rosnące problemy ekologiczne sprawiają, że inwestycje w ubóstwo spadło.
W interesujący sposób do tej tematyki podchodzi kolejna gra z serii Command & Conquer 3: wojny o tyberium. Główną osią sporu jest wojna o pozaziemski surowiec, tyberium który niekontrolowany, zaczyna degradować ziemską biosferę. Głównymi frakcjami w grze są GDI (Global Defensive Initiative), która reprezentuje ponad państwową organizację, która walczy z degradacją biosfery ziemskiej przez tyberium. W skład GDI wchodzą wszystkie dawne państwa zachodu, które połączyły się w wyniku degradacji Ziemi. Przeciwną do GDI organizacją, również ponad narodową jest Bractwo NOD, które kontroluje wszystkie regiony biedniejsze, postkolonialne, Azję. Obie strony walczą o kontrolę nad złożami tyberium, które okazuje się być źródłem niezwykle wydajnego paliwa, które jest jednocześnie najważniejszym zagrożeniem dla ludzkiego życia na planecie. Gra na swój sposób prezentuje widzę przyszłości w której nie ma narodów, a są grupy interesu, zarządzane przez nie istniejące współcześnie, struktury ponadnarodowe. Warto nadmienić, że akcja całej gry dzieje się u progu wejścia w XX wiek.
Jesteśmy świadkami dwóch procesów. Pierwszy z nich to wydarzenie przypominające katastrofę ekologiczną, która nie dyskryminuje i dotyka całą planetę. Odpowiedzią na to wydarzenie jest proces zaniku dawnych państw i stworzenie pierwszych struktur ponadnarodowych. Narody ziemi zdały sobie sprawę, że same nie dadzą rady przeciwstawić się zagrożeniu ekologicznemu i dlatego potrzebują innej formy współpracy. Jest to problem współcześnie. W przytoczonej charakterystyce globalizacji dowiadujemy się, że skala globalnych wyzwań i problemów przewyższa możliwości państw. Organizacja polityczna przestrzeni według podziałów narodowych w coraz większym stopniu wydaje się niedopasowana do realiów społecznych, ekonomicznych i kulturowych. Państwo narodowe traktowane jest jako zbyt małe i zbyt duże zarazem. Dlatego właśnie w wyniku narastających problemów, już dzisiaj odczuwamy potrzebę nowych rozwiązań. Jednocześnie należy zadań sobie pytanie jakie są konsekwencje takiego procesu. Zakładana teza mówi, że takie super państwo musiałoby powstać w wyniku pewnego rodzaju kryzysu. Należy zadać sobie pytanie jaki charakter w ujęciu globalistycznym, miałby nowo powstały rząd. Kultura masowa przedstawia nam w większości scenariusz w którym w wyniku konfliktu i wyzwań, rządy stają się autorytarne, najczęściej militarne z ograniczonymi prawami jednostki do własnego interesu. Wynika to z przekonania, że interes państwa jest ważniejszy od potrzeby jednostki. Innym czynnikiem zapalnym, przewidywanym w nie tak odległej przyszłości będą nierówności społeczne. Współczesny świat jest podzielony pod wieloma względami. Jednym z czynników na podstawie którego możemy ten podział określić, jest podział ze względu na posiadane bogactwo i dobra narodów. Świat przedstawiony w C&C 3 pokazuje, że dawne bogate państwa, skupione w ramach GDI, dbają przede wszystkim o ratowanie swoich stref od katastrofy ekologicznej, zapominając o dawnych krajach trzeciego świata lub innych odległych, wciąż zamieszkałych miejscach na ziemi. Rośnie napięcie na linii Bractwa NOD i GDI, które rywalizują o złoża niszczycielskiego tyberium. Jednocześnie, bractwo NOD, w miarę swoich możliwości, stara się pomagać ludziom pozostawionym na pastwę losu. Sprawia to, że wrogość i nieufność na linii bogaci i biedni, rośnie. Współcześnie widzimy pierwsze symptomy tego problemu.
[1] REVERSALS OF FORTUNE, World Bank Group, https://openknowledge.worldbank.org/bitstream/handle/10986/34496/9781464816024.pdf, s.18.