Stało się! Parlament UE przegłosował nową ustawę w kwestii ujednolicenia standardu ładowarek na terenie Unii, nad którą prace trwały ponad rok. Ustawa została przyjęta na posiedzeniu plenarnym 602 głosami „za”, 13 „przeciw” i 8 wstrzymującymi się. Dzięki tej ustawie obowiązywanie jednego rodzaju ładowarki i portu ładowania stanie się niebawem faktem. Uchwalane przepisy mają przyczynić się do zmniejszenia ilości elektrośmieci i umożliwić konsumentom bycie bardziej ekologicznym bez konieczności kupowania kilku rodzajów ładowarek

Zgodnie z projektowanymi przepisami do 2024r. wszystkie telefony komórkowe lub tablety sprzedawane w UE będą musiały być wyposażone w port ładowania USB typu C, niezależnie od marki telefonu. Zmiany dotyczą na ten moment tylko urządzeń małych i średnich, gdyż na zmiany we wtyczkach do laptopów przyjdzie nam poczekać aż do 2026 r. Zgodnie z wytycznymi zmiana obejmować będzie nie tylko telefony, tablety i laptopy, ale także słuchawki douszne, nawigacje, myszy komputerowe, klawiatury, e-czytniki, głośniki, aparaty cyfrowe, słuchawki i zestawy słuchawkowe oraz konsole do gier.

Zmianą objęte będą urządzenia, które można ładować za pomocą kabla przewodowego z mocą do 100 W. Każde z nich od 2024 roku musi być wyposażone w port USB typu C. Kupujący powinni mieć wybór kupna nowego urządzenia z ładowarką czy może bez niej. Zmieni to ewidentnie podejście sprzedawców smartfonów, gdyż czas na dostosowanie się do nowych przepisów będą mieć do jesieni 2024r.

Najważniejsze skutki nowych przepisów to zharmonizowanie portów ładowania urządzeń elektronicznych ustanawiając, że wspólnym portem dla wszystkich urządzeń będzie USB – C. Przepisy mają też opanować problem technologii szybkiego ładowania zapewniając taką samą prędkość ładowania niezależnie od producenta np. smartfonów z dowolną kompatybilną ładowarką. Ponadto obowiązek informacyjny względem klientów ulega zmianie – sprzedawca musi podać informacje o mocy wymaganej przez urządzenie jak i ewentualnym obsługiwaniu szybkiego ładowania.

Konsumenci będą mogli, w świetle nowych przepisów, korzystać z z ładowarek, które już posiadają. Dzięki temu prognozuje się oszczędność do 250 milionów euro rocznie na zakupach niepotrzebnych ładowarek. Wyrzucane i niewykorzystywane ładowarki stanowią bowiem w Unii 11 tysięcy ton odpadów elektronicznych rocznie.

Nowa dyrektywa zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, po tym jak zatwierdzi ją Rada. Akt wejdzie w życie 20 dni po publikacji a Państwa członkowskie będą miały następnie 12 miesięcy, by przenieść przepisy dyrektywy do prawa krajowego, oraz kolejnych 12 miesięcy na wprowadzenie ich w życie. Ponadto nowe przepisy nie będą miały zastosowania do produktów, które weszły na rynek zanim rozpoczęto stosowanie przepisów dyrektywy.

 

Autor: Kamil Janas

Źródła:

Nazywam się Kamil i jestem studentem V roku stacjonarnych studiów prawniczych na Wydziale Prawa i Administracji UAM. Mój grafik wypełniają studia, praktyki w kancelarii a weekendowo jestem kierownikiem w restauracji. Postaram się zainteresować Was, drodzy czytelnicy, artykułami, felietonami oraz moimi spostrzeżeniami, wobec tego, co dzieje się wokół Nas w kwestii szeroko pojętej ekologii. Postaram się spojrzeć na ów temat z różnych perspektyw – prawniczej, społecznej oraz po prostu studenckiej. Prywatnie jestem miłośnikiem kuchni włoskiej i japońskiej a podczas gotowania czas umilają mi audycje dobrze Państwu znanego podróżnika oraz odkrywcy smaków - Roberta Makłowicza.

Skomentuj. Jesteśmy ciekawi Twojej opinii!