Kosmos, ostateczna bariera. Kiedyś nie do przekroczenia, sprawiająca że nawet do dzisiaj, w oparciu o nią, tworzymy niestworzone historie oraz koncepcje. Jednak jakie korzyści może nam przynieść wspomniany kosmos?

Jedna z wielu odpowiedzi znajduje się niedaleko ponieważ jeszcze w naszym układzie słonecznym, a jest nią… słońce. Już dzisiaj, możemy zaobserwować rozwój technologii paneli słonecznych, które korzystają z czystej energii słońce, jednak pewien teoretyk, J. Freeman Dyson wpadł na niesamowity pomysł i poszedł o krok dalej. Zbudował teoretyczne podstawy projektu tak zwanej Sfery Dysona[1]. Taka sfera otaczałaby Słońce z naszego rodzimego układu i czerpała energię z gwiazdy bezpośrednio. Ilość energii płynąca z takiej gwiazdy jest abstrakcyjna i w porównaniu do naszych obecnych potrzeb… nieskończona. Na dzień dzisiejszy trudno jednoznacznie powiedzieć czy tego typu instalacja jest możliwe i przede wszystkim, w jakiej formie mogłaby powstać. Czy miała by to być jedna wielka konstrukcja czy może cała armada satelitów przesyłająca energię bezpośrednio na Ziemię. Trudno powiedzieć. Natomiast na kilka pytań związanych  z energią już możemy odpowiedzieć. Energii będziemy potrzebować coraz więcej. Wraz z rozwojem naszej cywilizacji rośnie zapotrzebowanie energetyczne. Skokami energetycznymi było np. wynalezienie metody krzesania ognia. Następny przełom nastąpił w momencie wynalezienia maszyny parowej. Wiele środowisk mówi, że energia atomowa również była takim przełomem. Wiemy również, że prędzej czy później będziemy musieli zrezygnować z energii opartej na węglu, gazie, ropie, lub innym surowców którego zasoby są możliwe do wyczerpania. Jedną z alternatyw jest energia Słońce które budzi nas codziennie rano. Słońce które może być rozwiązaniem naszych potrzeb energetycznych, a w dalszej perspektywie, problemów biedy, rozwoju czy powszechnego dostępu do prądu. Rozwiązania których szukamy znajdują się na wyciągnięcie ręki, jeżeli będziemy na tyle odważni aby ją wyciągnąć.

[1] https://www.academia.edu/42426471/Pioneering_Approach_to_Dyson_Sphere

Jakub Czajka, student UAM, na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa, obecnie na I roku studiów magisterskich, uczestnik wielu konferencji naukowych poświęconych tematyce najnowszych mediów. Zaangażowany w organizacje studenckie. Od zawsze pasjonat środowiska międzynarodowego, oraz jego dogłębnej analizy przy użyciu różnych metod badawczych. Pasjonat szeroko pojętej fantastyki oraz gier, zarówno planszowych jak i komputerowych.

Skomentuj. Jesteśmy ciekawi Twojej opinii!