Islandia. Wyspiarskie państwo położone na północny-zachód od swoich sąsiadów z europejskiego kontynentu. Zamieszkała przez 364 tys. osób, stała się pierwszym na świecie miejscem, gdzie prawie 100% energii pochodzi ze źródeł odnawialnych. Czy zawsze tak było?
Otóż nie. Islandia służy nam za przykład państwa które jeszcze nie tak dawno, bo w 1945, prawie całość swojej energii czerpało z importowanego węgla. Islandia, określana jako państwo biedne i rozwijające się, była najuboższa w europejskim domu. Ten stan rzeczy ulegał zmianie już od początku lat 60, kiedy zaczęły powstawać pierwsze zakłady energii geotermalnej. Mieszkańcy Islandii doszli do wniosku, że czas wykorzystać to co jest dookoła nich. Dostęp do sieci geotermalnej (energii płynącej z ciepła jądra planety), wodnej oraz wiatrowej był niezwykle prosty, dzięki sieci rzek, wulkanów. W 2016 roku energia geotermalna stanowiła 65% wytwarzanej energii, natomiast energia pochodząca ze źródeł wodnych, wynosiła 20%. Resztę zapotrzebowania energetycznego stanowiła energia wiatrowa.
Dzięki chęci zmian energetycznych, jakość życia przeciętnego mieszkańca Islandii, drastycznie się zmieniła. Od lat 70 XX wieku, średnia zycia podniosła się prawie o 15 lat[1]. Zaoszczędzone pieniądze przyczyniły się do rozwoju szkolnictwa i poprawy jakości powietrza. Islandia osiągnęła swój sukces dzięki szeregowi badań i szerokim studium nad problemem czystej energii. Do dziś funkcjonuje szereg instytutów oraz komórek rządowych które ciągle rozwijają technologię aby zielona energia była jeszcze bardziej wydajna. Dodatkowo, mieszkańcy Islandii przekazują swoją wiedzę innym państwom, wysyłając swoich specjalistów do np. zachodniej Afryki gdzie również można wykorzystać niesamowity potencjał geotermalny.
Islandia jest najczystszym państwem na świecie. Choć droga do idealnej czystej energii wciąż jest długa, to Islandczycy wykorzystują sukces jaki odnieśli przekuwając go w lepszą edukację (wskaźnik HDI)[2], innowację lub po prostu w lepszą jakość życia w poszanowaniu ducha natury.
[1] https://data.worldbank.org/indicator/SP.DYN.LE00.IN?locations=IS
[2] http://hdr.undp.org/sites/default/files/Country-Profiles/ISL.pdf