Właściciele gospodarstw domowych od wieków zmagali się z kilkoma problemami
dotyczącymi ich prowadzenia. Przede wszystkim dom należało ogrzać, ochronić od wiatru i chłodu oraz zorganizować wodę. Nasi przodkowie czerpali ją z rzek a później ze studni. Minęło trochę czasu, jak udało się doprowadzić bieżącą wodę do mieszkań i domów. Jednakże ogromnym problemem, o którym rzadko kiedy się wspomina jest to jak radzono sobie z nieczystościami.
W wielu miastach, zwłaszcza tych założonych w średniowieczu, pomyje oraz nieczystości wylewano na ulice. Ich zapach i widok był codziennością dla wielu mieszkańców europejskich metropolii. W miarę rozwoju technologii opatentowano rury odprowadzające ścieki oraz szambo lub dół chambeau (rzekomo od nazwiska francuskiego Chambeau). Stworzono tym samym zbiornik mający zbierać nieczystości a podłączenie go do miejskiego systemu kanalizacji miało pełnić rolę zbiornika retencyjnego.
Wraz z rozwojem technologii i nowych rozwiązań technologicznych nie pominięto kwestii
szamba i nieczystości, które pomimo sprawowania swojej funkcji przysparzało niekiedy wiele kłopotów właścicielom gospodarstw domowych. Skoro okazało się, że można mieć w domu przydomową elektrownię lub farmę wiatrową zaczęto się zastanawiać jak lepiej i korzystniej wykorzystać odpady i ścieki produkowane przez gospodarstwa domowe. Pojawiły się dwa rodzaje korzystnych rozwiązań a mianowicie biologiczna oczyszczalnia ścieków oraz ekologiczna oczyszczalnia ścieków.
Biologiczna oczyszczalnia ścieków jest oparta na zaawansowanej technologii oczyszczania i jest częstym wyborem przy budowie nowoczesnych domów czy bloków. Kiedy gospodarstwo domowe produkuje nieczystości i ścieki to w pierwszej kolejności przesuwane są one do tzw. osadnika gnilnego, czasem też nazywanym wstępnym. W tym zbiorniku poddaje się ścieki działaniu bakterii beztlenowych. W przypadku najlepszych zbiorników możemy zadziałać również w dodatkowy sposób – napowietrzając nieczystości zgromadzone w zbiorniku. Dzięki takim działaniom jesteśmy w
stanie rozłożyć odpady. W kolejnej komorze tzw. tlenowej zachodzi kolejny etap oczyszczania ścieków. Woda, która znajduje się w takim zbiorniku może zostać ponownie wykorzystana – co jednakże ma swoje ograniczenia. Możemy jej użyć do np. podlewania ogrodu ale niestety nie można jej spożywać. Zainstalowanie takiego rozwiązania na naszym gruncie znajdzie najczęściej zastosowanie, gdy nie mamy możliwości podłączyć się do sieci kanalizacyjnej. Woda oczyszczona w ten sposób może zostać odprowadzona do studni chłonnych i cieków wodnych, gdyż nie stanowi już zagrożenia dla środowiska. Co ciekawe, woda uzyskana w ten sposób będzie klasyfikowana jako woda w II klasie czystości!
Ekologiczna oczyszczalnia ścieków ma to do siebie, że ścieki przechodzą identyczne
oczyszczanie tlenowe i beztlenowe. Jednakże ten proces będzie zachodził nie w jednym zbiorniku a w dwóch oddzielnych miejscach. Na początku woda z nieczystościami trafi do osadnika gnilnego, aby potem zostać przesunięta do drenażu rozsączającego, który znajduje się w gruncie. Ekologiczne oczyszczalnie drenażowe ścieków odzyskanie oczyszczonej wody jest tak naprawdę niemożliwe. Dodatkowo warto zaznaczyć, że nie jesteśmy w stanie zbadać jej efektywności, ponieważ trudno jest uzyskać jakiekolwiek próbki wody do badań. Dodatkowym kosztem na pewno będzie zakup rur drenujących, czego nie musimy robić w przypadku oczyszczalni biologicznych. Niestety wadą takiego
rozwiązania jest to, że nie ma obecnie żadnych programów pomocowych czy dotacji. W przeciągu kilku lat korzystania z takiej oczyszczalni musimy liczyć się z tym, że może ona zostać „zamulona” przez osady pochodzące z oczyszczanych nieczystości.
Niestety nie są to obecnie najtańsze dostępne możliwości, lecz warto zaznaczyć, że są one
istotną alternatywą dla przydomowego szamba. Oczyszczanie wody samodzielnie za pomocą instalacji jest również wygodne i społecznie odpowiedzialne. Do instalacji biologicznego oczyszczania ścieków możemy dostać nawet dofinansowanie co obniży koszty montażu całej instalacji. Taka oczyszczalnia jest ponadto inwestycją na przyszłość, gdyż skorzystają z niej kolejne pokolenia zamieszkujące gospodarstwo domowe. Nie zawsze musimy decydować się na rozwiązania z przeszłości, gdyż jak widać obecnie na rynku dostępne są ciekawe i ekologiczne rozwiązania w kwestii przydomowego oczyszczania wody, dzięki którym możemy świadomie i ekologicznie prowadzić swoje gospodarstwo domowe!
Źródła:
1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Szambo
2. https://fundacjapolskabezsmogu.pl/ochrona-srodowiska/przydomowa-oczyszczalnia-
sciekow/?gclid=CjwKCAjwsfuYBhAZEiwA5a6CDLsoNjwcBjqXh3em5p5MXBYh1-
WLmIK9ve1ix9BzIZIkqMFNfXkomRoCoU0QAvD_BwE
3. http://www.sedyment.com.pl/pl/kat_70,79_Na_czym_polega_biologiczne_oczyszczanie_sciekow_.html