Od 2005 roku 14-go listopada  w Polsce obchodzony jest  oficjalnie Dzień Czystego Powietrza.  Z tej okazji Wydział Inżynierii Środowiska i  Inżynierii Mechanicznej organizuje DZIEŃ CZYSTEGO POWIETRZA  w dniu 18go listopada. w godzinach 10.00-12.00. Wydarzenie to skierowane jest zarówno dla społeczności akademickiej, wykładowców ale także dla uczniów szkół średnich, którzy wiążą swój rozwój zawodowy z kwestiami ochrony środowiska. Program Drzewo Franciszka jest oficjalnym Patronem Medialnym tego wydarzenia.

Dzień Czystego Powietrza  ma na celu budowanie świadomości dotyczącej zanieczyszczeń powietrza, które w Polsce są jednym z najistotniejszych problemów. Każdy z nas pragnie dobrego samopoczucia. Powietrze wywiera istotny wpływ na nasze zdrowie. Z każdym oddechem wciągamy do płuc pół litra powietrza. Jego czystość jest bardzo ważna. Dlatego to wydarzenie pozwoli słuchaczom dowiedzieć  się jaki jest obecny stan powietrza na terenie aglomeracji Poznań. Przy jakich poziomach emisji zanieczyszczeń student/uczeń/ pan Kowalski  może wyjść pobiegać lub na spacer a przy jakich poziomach nie jest to już wskazane. Dodatkowo chcemy pokazać, że każdy z nas może mieć realny wpływ na środowisko poprzez zmianę swoich dotychczasowych nawyków- wymieniając piec czy robiąc nasadzenia i dbając przy tym o zieleń  wokół siebie.

Wydarzenie zapoczątkuje cykl spotkań, które nazwaliśmy ON AIR. To sformułowanie zapożyczone  z języka angielskiego oznacza: na antenie/na żywo  i wspaniale oddaje tematykę tego spotkania i nadchodzących, które są w planie  ponieważ dotykają one bieżącej problematyki związanej z zanieczyszczeniami powietrza ale także  pokazują realne działania, które możemy podejmować indywidualnie- np. akcja sadzenia drzew lub wspólnie – tworzyć  innowacyjne rozwiązania -zielone technologie, których celem jest ograniczanie emisji do środowiska.

W cyklu spotkań ON AIR oprócz Dnia Czystego Powietrza mamy w planie organizację  DNIA EKOENERGETYKI 16 grudnia br. oraz  DNIA ANTYSOMG 13-go stycznia 2022.

Prof. dr hab. inż. Klaudii Borowiak, Dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej UP w Poznaniu 

Więcej informacji kliknij: Czyste powietrze informacja ogólna 18.11.2021 (3)

Skomentuj. Jesteśmy ciekawi Twojej opinii!