Wszystkie rośliny zielone wytwarzają tlen jako produkt uboczny procesu fotosyntezy, do którego potrzebują jedynie (w uproszczeniu) energii słonecznej, wody i dwutlenku węgla pobranego z atmosfery. Właśnie w ten sposób oczyszczają powietrze i zaopatrują nas w niezbędny do życia gaz. Jednakże istnieją gatunki roślin, które poza pełnieniem tych podstawowych funkcji potrafią również oczyszczać powietrze z wielu innych szkodliwych dla nas składników. Co więcej – możemy je hodować w domu i w ten sposób zadbać o zdrowie swoje i swoich bliskich, jednocześnie poprawiając tym samym nastrój domowników i dekorując przestrzeń pomieszczenia, w którym je umieścimy.

Najbardziej popularne zanieczyszczenia zawieszone w powietrzu w naszych domach to: trichloroetylen (farby, lakiery, tusze do drukarek), formaldehyd (z papierowych toreb, chusteczek higienicznych, ręczników kuchennych i materiałów z tworzyw sztucznych), benzen (używany do tworzenia plastiku, żywic epoksydowych, detergentów, leków, a znajdowany jest również w klejach i woskach do mebli), ksylen (guma, produkty ze skóry zwierzęcej, spaliny z ulicy), amoniak (płyny do czyszczenia okien, woski do podłóg, sole zapachowe, nawozy), dwutlenek azotu NO2 (powstaje w wyniku spalania paliwa w pojazdach i fabrykach), dwutlenek siarki SO2 (spalanie paliw w fabrykach). Do tego dochodzą zawieszone cząsteczki stałe (pył zawieszony), czyli zbiór zawieszonych cząstek ciekłych lub stałych w powietrzu, które są zbyt małe żebyśmy mogli je dostrzec. Wszystkie te szkodliwe substancje zwykle są składnikami powietrza w naszych domach i biurach. Przyczyniają się do rozwoju chorób głównie układu oddechowego, które mogą przekładać się również na problemy z układem nerwowym i w ten sposób na ogólne negatywne funkcjonowanie naszego organizmu i złe samopoczucie.

W 1989 roku NASA we współpracy z ALCA przeprowadziły Clean Air Study (z angielskiego Badanie Czystego Powietrza), w którym udało im się stworzyć listę roślin, które najlepiej potrafią oczyszczać nasze powietrze ze szkodliwych substancji (neutralizując je) jednocześnie wytwarzając tlen. Dodatkowo pozwalają wyleczyć się z tzw. ‘Sick building syndrome’ (z ang. Syndrom bycia chorym od przebywania w budynku). Badania zostały prowadzone pod przewodnictwem przez Dr B. C. Wolvertona a wyniki sugerują, że należy mieć przynajmniej jedną roślinę na każde 9 m kwadratowych powierzchni domu lub biura.

Oto lista roślin, które znalazły się na liście Clean Air Study, jako najlepiej oczyszczające nasze domowe powietrze:

  • Lilia pokoju / Lilia pokojowa (Spathiphyllum): oczyszcza powietrze z benzenu, formaldehydu, trichloroetylenu, amoniaku, ksylenu i wielu innych szkodliwych substancji. Lepiej trzymać ją w cieniu lub oświetlać sztucznym światłem w temperaturze 16-32 stopni Celsjusza. Nie wymaga częstego podlewania.
  • Chryzantema (Chrysanthemum indicum): podobnie jak lilia pokoju, oczyszcza powietrze z trichloroetylenu, amoniaku, formaldehydu, benzenu, ksylenu i toulenu. Najlepiej trzymać ją w pełnym słońcu, w temperaturze od 5 do 45 stopni Celsjusza. Nie potrzebuje częstego podlewania.

Zarówno Chryzantema jak i Lilia Pokoju są najwyżej w rankingu najlepiej oczyszczających powietrze. Jednakże, poza nimi znalazły się tam również: Bluszcz Angielski (Hedera helix), Wężownica (Sansevieria laurentii), Dracena (Dracaena marginata), Palma Bambusowa (Chamaedorea seifrizii), Epipremnum Złociste (Epipremnum aureum), Lilia Flamingowa (Anthurium andraeanum), Dracena Wonna (Dracaena deremensis), Gerbera Jamesona (Gerbera jamesonii), Aloes Zwyczajny (Aloe barbadensis mill), Daktylowiec Niski (Phoenix roebelenii), Palma Areka (Dypsis lutescens), Nefrolepis Wyniosły (Nephrolepis exaltata), Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum), Aglaonema (Aglaonema modestum), Filodendron Sercowaty (Philodendron cordatum), Filodendron ‘Shangri-La’ (Philodendron bipinnatifidum), Filodendron Domowy (Philodendron domesticum), Figowiec Sprężysty (Ficus elastica), Storczyk Dendrobium (Dendrobium Sw.), Difenbachia (Diffenbachia sequine), Ćmówka/Falenopsis (Phalaenopsis).

Należy pamiętać, że każda z tych roślin wymaga odpowiedniej ilości światła, gleby i nawodnienia, dlatego przed kupnem ważne jest, aby sprawdzić w Internecie lub dowiedzieć się w sklepie botanicznym jak poprawnie zajmować się danym gatunkiem. W zamian za nasz często niewielki wysiłek włożony w opiekę nad roślinką otrzymujemy przecież czyste powietrze i dbamy o nasze zdrowie i samopoczucie.

Skomentuj. Jesteśmy ciekawi Twojej opinii!